ייעוץ, טיפול משפחתי וזוגי

ייעוץ וטיפול משפחתי

הטיפול המשפחתי הינו אחד הענפים בפסיכותרפיה, זו התערבות טיפולית הבאה לסייע למשפחות ו/או זוגות להתמודד ולפתור קשיים, מצבי לחץ ומשברים בחיים המשותפים. הסיבות והקשיים יכולים להיגרם מסיבות רבות הקשורות למשפחה, לבני הזוג או לפרט אחד במשפחה. הגישה של הטיפול המשפחתי גורסת שיחסי הגומלין במשפחה משפיעים על כל בני המשפחה כמו חלקים במובייל, כאשר חלק אחד נע- כל המבנה נע. כך קורה בהיווצרות המשבר, וכך גם תהיה ההשפעה בתהליכי הריפוי והצמיחה. בבסיס הגישות המשפחתיות קיימת התפיסה כי יחסי משפחה תקינים הנם מפתח משמעותי בבריאות הנפשית של האדם.
קיימות גישות רבות לטיפול וייעוץ משפחתי, בכולן התהליך הטיפולי מאפשר בעזרת המטפל, מקום ומרחב בטוח לשיפור תקשורת, קבלת החלטות, שינוי הרגלים ותהליכים במשפחה שלא היו יעילים וגרמו לקושי. בתהליכי ייעוץ והטיפול יש מקום למפגשים של כל בני המשפחה/ חלק מבני המשפחה/ משפחה מורחבת, הכל לפי הצורך והנכונות של בני המשפחה. לפעמים חלק מהמפגשים יהיה רק עם בן משפחה אחד.

טיפול משפחתי נרטיבי
הגישה הנרטיבית (מייקל וויט ודיוויד אפסטון) עוסקת בכך שהחוויה של האדם מבוססת על הנרטיב (רצף הסיפורים לאורך ציר הזמן) שהוא נותן להם משמעות. לכל אדם ישנם אוסף סיפורים על עצמו, החיים שלו, המשפחה שלו וכו'. אנו בוחרים לאלו אירועים בחיים אנו נותנים משמעות ומצרפים לסיפור שלנו, ולאלו אירועים- לא להתייחס. אדם מגיע לטיפול כאשר משמעות הסיפור שלו קשה או שלילית. במהלך הטיפול תוך כדי הקשבה לסיפורים, נעזור לאדם למצוא סיפורים נוספים- חיוביים, לתת להם תוקף ומשמעות וחיבור לערכים שלו. מתוך השינוי הזה משתנה החוויה, ומתחילה עבודה של שינוי בהתאם לצורך.
המטפל הנרטיבי רואה את האדם שמולו כמומחה לחיים שלו, ולכן תפקיד המטפל הנרטיבי לחקור יחד עם המטופל את הקושי ובעיקר את החוזקות, את הערכים ואת מקורות התמיכה הפנימיים והחיצוניים, בעזרתם האדם, הזוג או המשפחה, יתחילו בשינוי שמתאים להם.

דרכי בייעוץ וטיפול משפחתי נרטיבי
לאחר שסיימתי תואר שני בלימודי משפחה וייעוץ משפחתי, במכללה למנהל, המשכתי להעמיק ולהרחיב את ההכשרה שלי כמטפל משפחתי ובחרתי במסלול בן שלוש שנים של לימוד והתמחות בשיטת הטיפול הנרטיבי ב מכון ברקאי .
העיקרון בגישה הנרטיבית שאליו אני מתחבר ביותר, הוא שימת הדגש על חיפוש, הקשבה והרחבה של הסיפור המועדף (הטוב, החיובי) של המטופל או בני המשפחה ולא לשים דגש על סיפור הקושי  והבעיה. דרך הסיפור המועדף אני יכול לסייע למטופלים ולמשפחות, לגלות מחדש את הכוחות, הייחודיות, החוזקות והתקשורת החיובית שלהם, ולסייע להם להגיע לפתרון הבעיה שבגללם פנו לטיפול.
באותה מידה אני מאמץ גישה זו גם בשאר הטיפולים בקליניקה ובתהליכים אישיים בחיי כהורה וכאדם.


לתיאום, צרו קשר – עמי אשרמן
052-4550563
ashermanami @gmail.com
הפגישות מתקיימות בקליניקה שלי לייעוץ משפחתי וייעוץ זוגי בהרצליה

ייעוץ זוגי לזוגות להט"בים

ייעוץ וטיפול משפחתי למשפחות חד-מיניות

%d בלוגרים אהבו את זה: